Tytoń, bawełna, rzepak i FMCG

Tytoń, bawełna, rzepak i FMCG

Obszary znaczeniowe słów „tytoń”, „bawełna” i „rzepak” mają klika miejsc wspólnych. Po pierwsze, są to nazwy roślin, po drugie są to rośliny uprawne, istnieją plantacje obu tych gatunków, Po trzecie – przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą produktów otrzymywanych po przetworzeniu tych roślin należą do tego samego sektora rynku, z angielska nazywanego sektorem FMCG (Fast Moving Consumer Goods). Obrót dobrami szybkorotującymi jest jednak bardzo zróżnicowaną dziedziną – zupełnie inni są nabywcy produktów tytoniowych, niż ci poszukujący oleju czy produktów higienicznych. W przypadku pierwszej grupy istnieje przywiązanie do marki, w drugim przypadku istotnymi parametrami okażą się jakość i walory zdrowotne, zaś w trzecim o wyborze zdecyduje przede wszystkim cena i dostępność.

Strategia

Aby odpowiednio rozpoznać rynek i przygotować jak najskuteczniejszą strategię marketingową, która trafi do przekonania klientom najlepszym pomysłem wydaje się inwestycja w usługi zewnętrznej firmy badawczej, której obiektywizm i doświadczenie zagwarantują rzetelny charakter uzyskanych wyników. Agencje oferujące usługi w zakresie badania rynku FMCG zwykle mogą pochwalić się  sporym portfolio zrealizowanych dotychczas projektów, dzięki którym z pewnością dysponują ogromną wiedzą na temat badanego sektora. Obok kwalifikacji w zakresie prowadzenia badań doświadczenie jest najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę wybierając zleceniobiorcę.

Badania rynku FMCG

Rynek FMCG zwykle bada się przy  pomocy kombinacji metod ilościowych i jakościowych, które w ramach triangulacji wzajemnie weryfikują swoje wyniki, dzięki czemu znacznie wzrasta ich rzetelność. W zależności o tego, jaki jest aktualny stan wiedzy na dany temat, wskazane metody zastosować można w dwóch kompilacjach. W przypadku badania wyników dotychczas prowadzonej polityki marki warto rozpocząć od badania ilościowego, a więc ankietyzacji, podczas której badani odpowiadają najczęściej wskazując odpowiedź z zaproponowanej przez ankietera kafeterii. W badaniu bierze udział stosunkowo duża grupa respondentów, a wyniki prezentowane są w postaci procentowych zestawień informujących o natężeniu danej postawy w badanej grupie. Następnie w celu odpowiedzenia na pytanie o przyczynę popularności danej postawy można zastosować metody jakościowe, a więc wywiady pogłębione, ukierunkowane na swobodną wypowiedź badanego w rozmowie sterowanej przez wykwalifikowanego moderatora, którego zadaniem jest dotarcie do rzeczywistej motywacji procesów opisywanych przez respondenta. W ten sposób uzyskać można wyjaśnienie przyczyn kryjących się za zdiagnozowanym w badaniu ilościowym stanem rzeczy. W przypadku, gdy na rynek planujemy wprowadzić nowy produkt, warto najpierw zastosować badanie jakościowe, sprawdzając reakcje badanych na kontakt z prototypem produktu, a także emocje, jakie on wywołuje. Doświadczony moderator tak pokieruje rozmową, aby dotrzeć do źródła postaw badanych wobec prototypu. Na tym etapie możliwe jest jeszcze wprowadzenie sugerowanych przez respondentów zmian, warto jednak przekonać się, na ile powszechne okażą się prezentowane przekonania. W tym celu pomocne okaże się badanie ilościowe, które w tym przypadku skoncentrować się może na weryfikacji wyników badań jakościowych, poprzez zastosowanie kwestionariusza opracowanego w oparciu o informacje z badania jakościowego.

Rzetelność i reprezentatywność

Pytania i tematy, na jakie rozmawiają moderatorzy z respondentami mogą być bardzo różnorodne, koncentrując się wokół problematyki ceny, wymagań odnośnie produktu, pozycji danej marki względem konkurencji czy przywiązania do konkretnego rodzaju produktu. Najistotniejszym aspektem badań wydaje się odpowiedni dobór próby, który umożliwi uogólnienie wyników na całą populację. Tylko wówczas bowiem wyniki mogą stać się rzetelną podstawa formułowania rynkowej strategii marki. Warto zatem zaufać w tej kwestii prawdziwym specjalistom.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Dlaczego warto przeprowadzać badania marketingowe?
Badania marketingowe pozwalają uzyskać wiedzę o tym, jak poprawić pozycję firmy lub marki na rynku. Badania marketingowe pozwolą Ci pozyskać dane o klientach – którzy z nich są najbardziej rentowni, jakie są ich oczekiwania i potrzeby. Na ich podstawie opracujesz długoterminową strategię marketingową i będzie o krok przed konkurencją.
Czy realizują Państwo również jakościowe badania marketingowe?
Metody jakościowe są dobrym uzupełnieniem technik ilościowych, takich jak: ankietyzacja telefoniczna (CATI), czy ankiety online (CAWI). W ramach narzędzi jakościowych korzystamy z zogniskowanych wywiadów grupowych (FGI), indywidualnych wywiadów pogłębionych (IDI) czy desk research.