Badanie fokusowe

Badanie fokusowe

Badania fokusowe, to obecnie jedno z najnowszych rozwiązań technologicznych, dzięki którym możliwe jest dokładne poznanie opinii klienta o danych produktach, usługach, a nawet zbadanie jego reakcji w przypadku nazw poszczególnych marek produktów. Dzięki temu możliwe jest poprawne podejście do wielu zagadnień związanych z marketingiem, bowiem znając zachowanie klienta, można o wiele łatwiej trafić do niego ze swoim produktem. Można tutaj także określić poziom trudności przebicia się przez konkurencję, co oczywiście jest bardzo ważnym zakresem informacji dla każdego z przedsiębiorców, próbujących wdrażać swoje usługi na nowy rynek.

Pomieszczenie fokusowni

Przede wszystkim więc, musimy tutaj pamiętać, iż w tym szczególnym przypadku, koniecznością jest posiadanie odpowiedniego pomieszczenia, w którym przeprowadzane będą badania fokusowe. Jest to fokusownia, czyli odpowiedni pokój, w którym zagwarantowane będą odpowiednie warunki, aby badane osoby czuły się w trakcie badania w pełni komfortowo. Dopiero wtedy kiedy fokusownia, będzie odpowiednio przygotowana do przeprowadzania badań, możliwe będą badania fokusowe, na wysokim poziomie, dostarczające nam poprawnych informacji, na których następnie można będzie opierać się podczas podejmowania kluczowych decyzji marketingowych. Warto tutaj także podkreślić, iż fokusownia, powinna być wyposażona w lustro weneckie, dzięki czemu, możliwe będzie poprawne nadzorowanie przebiegu badania, jak również jego rejestracja na nośnikach video, w celu późniejszej, dogłębnej analizy.

Badania fokusowe w ramach badania opinii pracowników

W taki sposób, można także przeprowadzać badania opinii pracowników, aczkolwiek w tym przypadku, o wiele lepiej jest skorzystać z zewnętrznych firm, czy też z anonimowych ankiet, bowiem pracownicy raczej maja obawy w kwestii mówienia prawdy na temat swojego pracodawcy, w przypadku, kiedy zachodzi podejrzenie, iż mogą być nie anonimowi.

Jednym słowem, zakres prowadzenia badań fokusowych jest stosunkowo szeroki, wobec czego, warto tutaj zwrócić uwagę na ten element nowoczesnych technologii badawczych, bowiem dzięki temu, możemy zagwarantować sobie o wiele lepszą efektywność naszych działań biznesowych.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Na czym polegają badania fokusowe?
Zogniskowane wywiady grupowe (FGI) to dyskusja prowadzona przez moderatora w grupie celowo dobranych osób. Dyskusja skoncentrowana jest w ramach określonego tematu bądź kilku tematów. Najlepsze efekty daje badanie w grupie min. 6, maks. 12 osób.
Jak wygląda fokusownia?
Sala fokusowa powinna być profesjonalnym miejscem do prowadzenia wywiadów FGI. W naszej fokusowni można kompleksowo przeprowadzić zogniskowane wywiady grupowe, gdyż gwarantujemy najwyższe standardy na każdym z etapów ich realizacji. Nasza fokusownia posiada: system rejestracji audio-video, lustro weneckie, stół konferencyjny, zaplecze socjalne, dostęp do internetu oraz własny parking.