Jakie są pierwsze objawy menopauzy?

Jakie są pierwsze objawy menopauzy?

Menopauza, inaczej nazywana również klimakterium, polega na przejściu organizmu kobiety w okres niepłodności. Proces ten jest oczywiście zupełnie normalny, mogą jednak towarzyszyć mu pewne dolegliwości, często dość uciążliwe. Jakie pojawiają się najczęściej i jak można im zapobiegać?

Kiedy pojawia się menopauza?

Menopauza to proces, który zazwyczaj rozpoczyna się u kobiet po 45. roku życia, choć statystyki wskazują, że w krajach rozwiniętych najczęściej objawia się w wieku 51 lat. Diagnozowana jest wówczas, gdy przez okres 12 miesięcy nie pojawiało się u kobiety krwawienie miesięczne.

 

Jakie są najczęstsze objawy menopauzy?

 

Najczęstszymi objawami menopauzy są:

  • nieregularne krwawienia,
  • suchość w pochwie,
  • napady gorąca lub dreszcze,
  • problemy ze snem,
  • przybieranie na wadze wynikające z pogorszonego metabolizmu,
  • suchość skóry,
  • depresja,
  • spadek libido.

Trzeba zaznaczyć, że symptomy mogą u każdej kobiety objawiać się na różne sposoby oraz z różnym nasileniem.

 

Kiedy w przypadku menopauzy skonsultować się z lekarzem?

 

Jak wspomniano wcześniej menopauza to naturalny proces, nie oznacza to jednak, że po niej należy zaprzestać wizyt u ginekologa. Są one niezbędne by w sposób regularny przeprowadzać badania, a także by móc odpowiednio zarządzać symptomami menopauzy. Jeśli objawy te są bardzo dokuczliwe, wówczas ginekolog może zaproponować wdrożenie metod farmakologicznych.

Na rynku dostępne są m.in. preparaty z fitoestrogenami, choć zazwyczaj sprawdzają się wtedy, gdy objawy menopauzy są słabsze. W przypadku silniejszych, może sprawdzić się terapia hormonalna, dzięki której możliwe jest utrzymanie stałego poziomu estrogenów. Niestety stosowanie tego typu środków nie zawsze jest wskazane, zwłaszcza przy niewydolności wątroby, zakrzepicy oraz chorobie niedokrwiennej serca.

W przypadku dokuczliwych objawów menopauzy warto być pod stałą kontrolą ginekologiczną by na bieżąco je kontrolować, a takie konsultacje mogą odbywać się również online poprzez serwis haloDoctor.pl. W przypadku menopauzy warto umawiać się jednak nie tylko z ginekologiem, ale też z dietetykiem, który zaleci odpowiednią dietę czy psychologiem, który wesprze w leczeniu depresji okołomenopauzalnej.

 

Kiedy objawy są najsilniejsze?

 

Lekarze wskazują, że najbardziej nasilone objawy menopauzy kobiety raportują w okresie perimenopauzy, czyli okresu przejściowego, który rozpoczyna się około 5 lat przed samą menopauzą. To właśnie wtedy najczęściej zgłaszają się do ginekologa po pomoc zwłaszcza, gdy objawy są na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie.

Menopauza to rozdział w życiu każdej kobiety. Warto jednak uważnie obserwować swoje ciało oraz symptomy, które wysyła, aby w razie konieczności móc zastosować odpowiednie leczenie. Jeśli doświadczasz u siebie uciążliwych objawów menopauzy, możesz skorzystać z wygodnej i szybkiej konsultacji ginekologicznej poprzez serwis haloDoctor.pl.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jak długo trwa menopauza?
Bazując na danych WHO, okres około menopauzy trwa od 2 do 8 lat przed utratą miesiączki oraz rok po jej zakończeniu. U każdej kobiety, okres przechodzenia wszystkich tych cyklów, może być krótszy bądź dłuższy oraz mniej lub bardziej odczuwalny.
Czy menopauzę można leczyć?
Najczęstszym specjalistą, u którego kobiety w okresie menopauzy szukają pomocy, jest psycholog. Jednym z częstszych objawów menopauzy są stany depresyjne/depresja, dlatego leczenie w tym kierunku może w znacznym stopniu pomóc kobiecie przejść lepiej ten okres.
Czy można złagodzić objawy menopauzy?
Jak najbardziej. Jeżeli zauważymy u siebie jakiś objaw, najlepiej od razu niemu przeciwdziałać. Jeżeli masz problemy ze snem – unikaj picia kofeiny oraz alkoholu przed snem. Jeżeli zaczynasz przybierać na wadze – zwróć większą uwagę na to co i jak jesz oraz wprowadź do swojego planu dnia aktywność fizyczną.