Niekomercyjne badania kliniczne – czym są?

Niekomercyjne badania kliniczne - czym są?

Badania kliniczne w Polsce realizuje się w dwóch formach: komercyjnych badań klinicznych i niekomercyjnych badań klinicznych. Są one ważnym elementem rozwoju nauk medycznych i farmacji. Szczególnie wiedza z niekomercyjnych badań klinicznych przyczynia się do intensyfikacji działań na rzecz kardiologii, onkologii,  neurologii. Ich celem jest odnalezienie nowych metod leczenia, znalezienie sposobów na racjonalizację kosztów terapii czy też profilaktyczne działania na rzecz zbiorowości zagrożonych konkretnymi chorobami.

Przeszkody i korzyści w prowadzeniu niekomercyjnych badań klinicznych

Największą przeszkodą, jeśli chodzi o niekomercyjne badania kliniczne są koszty (m.in. ubezpieczenie badań, opieka zdrowotna, umowy pomiędzy ośrodkami badań, a badaczami, umowy zawierane z pacjentami). Chcąc przeprowadzić badania warto zapoznać się z aktualnymi projektami konkursów, samorządów, instytucji życia publicznego, które chętnie wchodzą w rolę sponsora tego typu badań. Podobnie, jak sponsor komercyjnych badań klinicznych, sponsor niekomercyjnych badań klinicznych ponosi odpowiedzialność cywilną oraz prawną za potencjalne szkody związane z przeprowadzaniem badań.

Realizacja niekomercyjnych badań klinicznych w Polsce to nadal pewna nisza. Jak na razie prym wiodą komercyjne badania kliniczne realizowane na zlecenie koncernów farmaceutycznych. Te jednak są najczęściej zainteresowane badaniami, które dotyczą wprowadzenia nowej linii leku na rynek lub możliwości jego zastosowania. Ponadto warto zaznaczyć, że:

  • w Polsce istnieje szereg dobrze wyposażonych ośrodków, które mogą prowadzić niekomercyjne badania kliniczne oraz agencji badawczych wspomagających obsługę i analizę zgromadzonych danych,
  • niekomercyjne badania kliniczne przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa epidemiologicznego i rozwoju w społeczeństwie,
  • najczęściej organizowane przez ośrodki akademickie i inne instytucje naukowe dają możliwość rozwoju kariery na skalę międzynarodową,
  • badania kliniczne typu niekomercyjnego pozwalają zwiększyć naukową rangę Polski na mapie Europy.

Wsparcie dla badań

Prowadzenie niekomercyjnych badań klinicznych to często długi proces wymagający zaangażowania wielu badaczy, lekarzy, obserwatorów i nierzadko sponsora. Jeśli rozpoczynamy prowadzić badania, warto zastanowić się nad systemem wspomagającym gromadzenie danych z badań klinicznych i możliwość zarządzania nimi. Tego typu usługi świadczy firma BioStat®, która wspiera projekty badawcze na każdym etapie, dzięki autorskiemu oprogramowaniu eCRF.biz™. Obecna na rynku badawczym od 15 lat firma posiada rekomendacje liderów z branży medyczno-farmaceutycznej.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Co jest ważne, jeśli chce się rozpocząć niekomercyjne badania kliniczne?
Odpowiednie zaplanowanie badanie jest kluczem do sukcesu. Bez szczegółowych informacji, badanie może być nieskuteczne i nie przynieść odpowiednich efektów. Warto również postarać się o wsparcie, które zapewni odpowiednie gromadzenie danych i zarządzanie nimi, a takie możliwości daje oprogramowanie eCRF.biz™.
Czy każda metoda badawcza będzie dobra dla badania?
Nie. Dobór odpowiedniej metody badawczej jest niezbędny, ale uzyskać odpowiedni cel badania, grupę badawczą oraz rodzaj danych, które zostaną zebrane. Dlatego nie ma jednej uniwersalnej metody dla niekomercyjnych badań klinicznych.
Gdzie szukać wsparcia w niekomercyjnych badaniach klinicznych?
Istnieje wiele instytucji, które oferują wsparcie dla firm chcących przeprowadzić niekomercyjne badania kliniczne. Mowa m.in. o Ministerstwie Zdrowia, czy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Wsparcie technologiczne oferuje Biostat®, spod skrzydeł, którego wyszło oprogramowanie eCRF.biz™, które zajmuje się gromadzeniem i zarządzaniem zebranych danych z badań.