Nadciśnienie tętnicze czyli choroba XXI wieku

Nadciśnienie tętnicze czyli choroba XXI wieku

Według raportu Narodowego Funduszu Zdrowia, na nadciśnienie tętnicze choruje w naszym kraju co trzeci dorosły Polak. Co najgorsze, wiele z tych osób zupełnie ignoruje wysokie wskazania ciśnieniomierza i nie podejmuje się leczenia tej choroby. A jej skutki mogą być naprawdę poważne.

Definicja nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze, czyli inaczej hipertensja, to choroba układu krążenia cechująca się podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Jest ono nieprawidłowe wtedy, gdy ciśnienie rozkurczowe przekracza 140 mm Hg, natomiast rozkurczowe przekracza 90 mm Hg.

 

Czynniki ryzyka przy nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęściej występujących chorób przewlekłych w Polsce, ale również w innych krajach rozwiniętych. Powodów jest kilka i zalicza się do nich czynniki, które przyczyniają się również do występowania innych chorób przewlekłych. Są to m.in.:

 

  • nieodpowiedni tryb życia, w tym brak aktywności fizycznej i nieprawidłowa dieta, które skutkują otyłością,
  • palenie papierosów i wyrobów tytoniowych,
  • spożywanie dużych ilości alkoholu,
  • przewlekły stres,
  • nadmierne spożycie soli.

 

Do nadciśnienia tętniczego przyczynia się również genetyka, jednak odpowiedni tryb życia może w sposób znaczący zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby lub wpłynąć na jej wolniejsze postępowanie.

 

Jak zbić wysokie ciśnienie krwi?

Pytanie o zbicie wysokiego ciśnienia krwi często zadają sobie pacjenci, którzy zauważyli u siebie nadciśnienie tętnicze. Pierwszy etap to przede wszystkim konsultacja z kardiologiem, który oceni stan pacjenta oraz zaleci odpowiednie metody leczenia. Taką konsultację można odbyć również online poprzez serwis haloDoctor.pl, wygodnie i bez wychodzenia z domu.

 

Obok zaleceń dotyczących zmiany trybu życia może zostać wdrożone również leczenie farmakologiczne, a w przypadku tego ostatniego wszystko zależy od indywidualnego stanu pacjenta. Kardiolog bierze pod uwagę m.in. takie czynniki jak wiek, masę ciała oraz choroby towarzyszące. Na wybór preparatu wpływają zwłaszcza te ostatnie, gdyż np. przy cukrzycy, niektóre leki na nadciśnienie tętnicze mogą dodatkowo przyczyniać się do oporności na insulinę.

 

Przy zbyt wysokim ciśnieniu krwi niezbędna jest więc rozmowa z lekarzem, który dopiero na podstawie oceny stanu zdrowia pacjenta, będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie.

 

Co może przeszkodzić w leczeniu nadciśnienia tętniczego?

Głównym problemem o którym mówią kardiolodzy jest to, że wielu pacjentów stosuje leki na nadciśnienie tętnicze nieregularnie. Dodatkowo część osób niestety nie kontynuuje leczenia, choć jak widać dzięki konsultacjom online utrzymanie kontaktu z kardiologiem jest możliwe i przede bardzo wygodne, nie trzeba bowiem wychodzić z domu, aby uzyskać niezbędną pomoc.

 

Specjaliści podkreślają też, że leczenie nadciśnienia tętniczego jest niemożliwe, gdy pacjent nie wprowadzi gruntownych zmian w trybie życia, czyli nie zmieni diety i nie wdroży aktywności fizycznej.

 

Nadciśnienie tętnicze to choroba poważna w skutkach, dlatego pierwszym krokiem do jej kontrolowania jest uzyskanie pomocy lekarskiej. Część wizyt na szczęście można realizować online poprzez platformę haloDoctor, czyli wygodnie i bez dodatkowego stresu.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Z jakimi objawami zgłosić się do specjalisty w sprawie zdiagnozowania nadciśnienia tętniczego?
Do najczęstszych objawów zalicza się: osłabienie organizmu, szum uszny, kołatanie serca, zawroty głowy, stany nerwicowe, zaburzony sen — jeśli obserwujemy u siebie te objawy, warto zgłosić się do specjalisty.
Jak najskuteczniej leczyć nadciśnienie tętnicze?
Najskuteczniej leczyć go poprzez kombinację zmiany stylu życia (odpowiednia, dieta, dobra higiena dnia codziennego, stałe godziny snu) oraz leczenie farmakologiczne (odpowiednio dobrane leki przez specjalistę).
Czy można poprawić problemy z nadciśnieniem za pomocą diety?
Co prawda, niemożliwe jest wyleczenie nadciśnienia, za pomocą spożywania określonych pokarmów, jednak niektóre warto wprowadzić do swojej diety, a niektóre zalecamy ograniczyć. Zalecane jest zastąpienie tłustych pokarmów rybami, owocami, warzywami i innymi produktami zawierającymi nienasycone kwasy tłuszczowe. Warto również pamiętać o ograniczeniu spożywania soli i cukru.