Poradnik dla lekarza jak zacząć: e-Recepty | haloDoctor | Telemedycyna

Poradnik dla lekarza jak zacząć: e-Recepty | haloDoctor | Telemedycyna

Obowiązkowa e-Recepta już od stycznia 2020 r.

Już 8 stycznia 2020 r. nadejdzie moment kiedy lekarze prowadzący indywidualne praktyki, jak i duże placówki medyczne obligatoryjnie rozpoczną wystawianie elektronicznej recepty (e-Recepty). Od początku 2019 r. liczba podmiotów oraz specjalistów prowadzących samodzielną, prywatną działalność, która wystawiła już ten typ dokumentu stale wzrasta. Lekarze przygotowują się na początek 2020 r., kiedy obowiązek wystawiania e-Recepty wejdzie w życie. Aby być odpowiednio przygotowanym na tę zmianę zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem: Jak zacząć wystawiać e-Recepty z systemem Medfile® EDM.

Certyfikaty do wystawienia e-Recepty w systemie Medfile® EDM

Aby e-Recepta mogła zostać wystawiona przez lekarza, lekarza dentystę, pielęgniarkę, położną lub podmiot leczniczy, konieczne jest dołączenie do platformy e-Zdrowie (P1) prowadzonej przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Tam należy wypełnić wniosek na stronie internetowej https://rpwdl.csioz.gov.pl.

Drugim z istotnych elementów jest posiadanie certyfikatu, który możliwy jest do pobrania na platformie ZUS (Platforma Usług Elektronicznych) https://www.zus.pl/pue, niezbędnego do podpisania e-Recepty i e-Zwolnienia. Tego typu certyfikat powinien posiadać każdy lekarz, który wystawia e-Zwolnienia pacjentom.

Następnie w systemie Medfile® EDM należy dokonać odpowiednich ustawień. W tym celu w zakładce „Moje konto” należy nacisnąć w panel „NFZ- Ustawienia”:

  • W górnym widoku wybieramy poziom e-Recepty P1- CSIOZ;
  • Pierwszym zadaniem jest kliknięcie polecenia: „Wgraj certyfikat kwalifikowany lub ZUS”;
  • Pliki są zapisane na dysku komputera (otrzymaliśmy je po założeniu konta na PUE ZUS), składają się z imienia i nazwiska oraz daty i godziny wygenerowania pliku. Należy wybrać przycisk „Otwórz” w celu wgrania certyfikatu ZUS;
  • Program Medfile® EDM wysyła komunikat o poprawnym wgraniu certyfikatu;
  • Wcześniej nadane hasło do certyfikatów trzeba wpisać w miejscu „Hasło certyfikatu użytkownika”;
  • Analogicznie postępujemy z wgraniem certyfikatów TLS oraz WSS;

*Aby łatwiej móc znaleźć pliki certyfikatów warto zauważyć, że posiadają one rozszerzenie .pfx lub .p12;

  • Kolejny krok to wpisanie „Identyfikatora nadanego przez P1”, identyfikator został wysłany w mailu po zarejestrowaniu się do RPWDL;
  • W Wyszukiwarce Podmiotów Leczniczych należy sprawdzić dokładne dane placówki i uzupełnić je w celu umożliwienia wystawienia e-Recepty;

* REGON praktyk lekarskich jest 9-cio cyfrowy, natomiast podmiotów leczniczych 14-sto cyfrowy, numer telefonu należy podać w formie bez spacji, bez znaków +/-

  • Na końcu należy sprawdzić poprawność danych, jeśli dane zostały wprowadzone prawidłowo pojawi się komunikat: „Połączenie zostało nawiązane poprawnie” i ZAPISAĆ ZMIANY.

Szybkie wystawienie e-Recepty w Medfile® EDM

Z wdrożonym modułem e-Recepty i wgranymi certyfikatami: ZUS, TLS, WSS do systemu Medfile® EDM, można szybko i bez komplikacji wystawić pacjentowi elektroniczny dokument:

  • W systemie Medfile® EDM wybieramy konkretnego pacjenta z zakładki „Wizyty” oraz otwieramy jego wizytę;
  • Z prawej strony klikamy polecenie „Dodaj receptę”;
  • Wybieramy rodzaj recepty spośród dwóch: Rp oraz Rpw;
  • Wpisujemy nazwę leku lub substancji, na którą ma być wystawiona recepta, program ułatwia nam wypisywanie poprzez rozwijaną listę autopodpowiedzi nazw leków;
  • e-Recepta musi zostać uzupełniona o: dawkowanie, czas przyjmowania i procent refundacji leku, rynkową cenę oraz liczbę opakowań;
  • Poprawność e-Recepty zostaje sprawdzona poprzez przycisk „Zweryfikuj poprawność recepty”;
  • Po poprawnym wystawieniu otrzymujemy komunikat: „Weryfikacja przeszła poprawnie”;
  • e-Recepta może zostać wysłana do CSIOZ poprzez naciśnięcie „Wyślij do CSIOZ”.

W systemie Medfile® EDM do prowadzenia dokumentacji medycznej pacjentów e-Recepta może zostać dodatkowo wydrukowana, specjalista ma możliwość przejrzenia wszystkich wystawionych dla pacjenta recept oraz przesłania dokumentu anulowania e-Recepty.

Czemu służy e-Recepta?

Wystawianie elektronicznych recept ma na celu usprawnienie procesu realizacji recept, zarówno przez lekarzy, pacjentów jak i farmaceutów. Dzięki przejściu na system elektroniczny resort zdrowia chce ograniczyć błędy związane z nieczytelnością recept jak również wystawianiem fałszywych dokumentów. Ułatwieniem będzie też platforma dla pacjentów, na której ci będą mogli sprawdzić, jakie recepty zostały dla nich wystawione oraz przez jakiego lekarza. Dzięki platformie będzie można zrealizować e-Receptę bez konieczności okazywania papierowego dokumentu.

haloDoctor – nowa platforma konsultacji online

Ruszyła nowa platforma konsultacji lekarskich online, haloDoctor. Na portalu haloDocotor.pl pacjent uzyska pomoc równorzędną z osobistą wizytą w gabinecie specjalistycznym w zakresie usług, które kwalifikują się do porady telemedycznej. Pacjent po prostu

Rafal Piszczek Halodoctor

Rafal Piszczek haloDoctor

 

wskazuje dolegliwości, albo wyszukuje specjalistę lub lekarza, z którego pomocy chciałby skorzystać. Zdalnych porad udzielają lekarze, którzy prowadzą własne gabinety, albo pracują w poradniach. Platforma przekazuje informacje o tym, który lekarz i w jaki sposób jest dostępny w porze najbardziej odpowiadającej pacjentowi. Zgłaszający się pacjent ma z kolei możliwość zarezerwowania e-wizyty, przekazania dokumentacji w formie elektronicznej, uzyskania porady i e-recepty, a także wygodnej opłaty za usługę. e-Receptę otrzymać można SMS lub mailem. nie wymaga zakładania konta w IKP.

 

 

 

hD_grafikaNEWS

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy e-Recepty to jedyne elektroniczne dokumenty, które można wystawiać w Medfile?
Program Medfile, stanowi idealne narzędzie do prowadzenia e-dokumentacji medycznej. Swoim użytkownikom oferuje również możliwość wystawiania e-Skierowań oraz e-Zwolnień.
Dla jakich praktyk lekarskich dedykowany jest Medfile?
Program ma przygotowanych kilka pakietów, idealnych do różnych działalności. Dedykowane pakiety na stronie Medfile, są dla lekarzy indywidualnych oraz małych, średnich lub dużych placówek medycznych. Każdy z pakietów różni się ilością użytkowników, czy wizyt oraz ceną.
Jakie są największe korzyści platformy haloDoctor dla lekarzy?
Wygenerowanie imponującego źródła dochodu. Konsultacje online, mogą być twoją pracą dodatkową lub możesz całkowicie przenieść swój gabinet do internetu. Sam decyduj, ile wizyt w ciągu miesiąca chcesz odbyć. Platforma haloDoctor stawia na dużą indywidualność swoich podopiecznych.